Department of Information Technology

ACHIEVEMENTS

Call Us Now 04828 505 538, 609


students Achievements- IT@ajce

  • MERITORIOUS
  • TECHNICAL
  • SPORTS
  • ARTS
2003-2007
ARUN REJI VARGHESE
Third Rank in B.Tech Information Technology , M G University (2003-2007)
2003-2007
JOHN SEBASTIAN
GEM of AJCE (2003-2007)
2005-2009
ELSA JOSEH
CROWN of AJCE (2005-2009)
2011-2015
LEABINA ANNA JOSE , LIMIYA SEBASTAIN , TEENA TRESA VARGHESE
TECHTOP 2015 - NATIONAL LEVEL PROJECT COMPETITION

 

Sl. No. Name Fest Name Prize & Event Name Organized By
1 GOKUL GOPINATH ASCEND 2015 First Prize in MAZERUNNER Dept. of CSE, Saintgits College of Engg., Pathamuttom
2 BIBIN BABU ASCEND 2015 First Prize in BUGSMASH Dept. of CSE, Saintgits College of Engg., Pathamuttom
3 SOBIN MATHEW ASCEND 2015 First Prize in MAZERUNNER Dept. of CSE, Saintgits College of Engg., Pathamuttom
4 SUJITH JOHN PHILIP ASCEND 2015 First Prize in INSIGHT Dept. of CSE, Saintgits College of Engg., Pathamuttom
5 VIJAY JOSE MAGNUZ V1.0 First Prize in Network Gamming Dept. of ECE & CSE, KiTS Engg. College, Kottayam
6 THOMAS JOHN DYUTHI’15 First Prize in Electromemory Saintgits College of Engg., Pathamuttom.
7 ALLEN SHAJI DYUTHI’15 First Prize in Electromemory Saintgits College of Engg., Pathamuttom.
8 SUJITH JOHN PHILIP Ritu15 First Prize in Rapid Miner RIT, Pampady
9 ALLEN SHAJI Ritu15 Third Prize in Rapid Miner RIT, Pampady
10 GOKUL GOPINATH Ritu15 Third Prize in Rapid Miner RIT, Pampady
11 THOMAS JOHN ASTHRA15 Second Prize in Bash-Err National Level Technical Fest St.Joseph’s College of Engg. & Technology, Palai
12 GOKUL GOPINATH ASTHRA15 Second Prize in Bash-Err National Level Technical Fest St.Joseph’s College of Engg. & Technology, Palai
13 SACHIN P. NAKSHATRA 2015 Second Prize in Website Hacking Saintgits College of Engg., Pathamuttom.
14 BRIJITH ELIZABETH NAKSHATRA 2015 First Prize in Website Hacking Saintgits College of Engg., Pathamuttom.
15 GOPU S. JEEVAN NAKSHATRA 2015 Second Prize in Website Hacking Saintgits College of Engg., Pathamuttom.
16 MANU MATHEW NAKSHATRA 2015 First Prize in Website Hacking Saintgits College of Engg., Pathamuttom.
17 GOPU S. JEEVAN NAKSHATRA 2015 Third Prize in Android App Development Saintgits College of Engg., Pathamuttom.
18 CLINT SEBASTIAN NAKSHATRA 2015 Second Prize in Paper Presentation Saintgits College of Engg., Pathamuttom.
19 ABRAHAM K. JOSEPH fotios 2k14 Second Prize in Project Presentation (Techno Cultoral Festival) Caarmel Engineering College, Perunad
20 JACKSON THOMAS fotios 2k14 Second Prize in Project Presentation (Techno Cultoral Festival) Caarmel Engineering College, Perunad
21 SHIBIN MATHEW fotios 2k14 Second Prize in Project Presentation (Techno Cultoral Festival) Caarmel Engineering College, Perunad
22 ALOK THOMAS NAVA 2K14 Participated in National Level Project Exhibition and Competition Dept. of ECE,         MA College of Engg., Kothamangalam
23 JOSE THOMAS NAVA 2K14 Participated in National Level Project Exhibition and Competition Dept. of ECE,         MA College of Engg., Kothamangalam
24 PRAISON DANI GEORGE NAVA 2K14 Participated in National Level Project Exhibition and Competition Dept. of ECE,         MA College of Engg., Kothamangalam
25 JIJO MATHEW NAVA 2K14 Participated in National Level Project Exhibition and Competition Dept. of ECE,         MA College of Engg., Kothamangalam
26 SEETHALAKSHMI P.A. NAKSHATRA 2014 Participated in Quiz Competition- National Level Techno Cultural Festival Saintgits College of Engg., Pathamuttom.
27 MERLIN MATHEW NAKSHATRA 2014 Participated in Quiz Competition- National Level Techno Cultural Festival Saintgits College of Engg., Pathamuttom.
28 SHERMIN SIBY NAKSHATRA 2014 Participated in Quiz Competition- National Level Techno Cultural Festival Saintgits College of Engg., Pathamuttom.
29 PREETHY JOSHY NAKSHATRA 2014 Second Prize in C-Debugging – National Level Techno Cultural Festival Saintgits College of Engg., Pathamuttom.
30 NAYANA SUSAN JOSE NAKSHATRA 2014 Participated in Quiz Competition- National Level Techno Cultural Festival Saintgits College of Engg., Pathamuttom.
31 MANU MATHEW NAVIGATOR’13 First Prize in Web Designing Marian College Kuttikkanam
32 NIKHIL CHERIAN INCEPTRA’11 First Prize in Web Designing Mangalam College of Engg., Ettumanoor
33 JILSON THOMAS INCEPTRA’11 First Prize in Web Designing Mangalam College of Engg., Ettumanoor
34 SUBIN SEBASTIAN INTERFACE-2010 First Prize in Illusion (Web Designing) CSSA ,School of Computer Sciences, MG University,Kottayam
35 LALET SCARIA INTERFACE-2010 First Prize in Rejoinder (Technical Quiz) CSSA ,School of Computer Sciences, MG University,Kottayam
36 JOFIS JOHN SAMASYA’10 second Prize in Quiz Competition MBC College of Engg. & Technology, Peermade.
37 STEFFI ELIZABETH MATHEW ONYX2010 Third Prize in ‘ Espirit De Corps ‘ College of Engg., Poonjar
38 SHEBA MERIN BABY ADVAY 09 Participated in Virtuso (Web Designing) Toc H Institute of Science and Technology, Arakkunnam.
39 LALET SCARIA INTERFACE-2009 First Prize in Rejoinder (Technical Quiz) School of Computer Sciences, MG University,Kottayam
40 ABY THOMAS NAVIGATOR’09 Second Prize in Futura Technologia Marian College Kuttikkanam
41 ANTO JOHN NAVIGATOR’09 Second Prize in Futura Technologia Marian College Kuttikkanam
42 ABY THOMAS NAVIGATOR’09 Second Prize in Futura Technologia Marian College Kuttikkanam
43 JILSON THOMAS NAVIGATOR’09 First Prize in Cinche Disenar (Web Designing) Marian College Kuttikkanam
44 LALET SCARIA NAVIGATOR’09 Second Prize in Yo Examen IT (IT- Quiz) Marian College Kuttikkanam
45 JOFIS JOHN DYUTHI’09 First Prize in Crazy Engineers- National Level Technical Symposium Saintgits College of Engg., Pathamuttom.
46 JIMMY JACOB DYUTHI’09 First Prize in Crazy Engineers- National Level Technical Symposium Saintgits College of Engg., Pathamuttom.
47 LALET SCARIA ASTHRA’09 Secnd Prize in IT Quiz-National Level Technical Fest Amal Jyothi College of Engg., Kanjirappally.
48 ALAN GEORGE CODEX VER 1.0 Second prize in Photography CAUGHT ‘N’ SHOT MBC College of Engg. & Technology, Peermade.
49 RAHUL NATH TECH-ENVISION’09 First Prize in Network Gaming Cochin University College of Engg., Kuttanad
50 JOHN JACOB JASHN-E-KHAAZ 09 First Prize in Super Sudoku Musaliar College of Engg. And Technology, Pathanamthitta
51 SHARON R. TECH-ENVISION’09 First Prize in Network Gaming Cochin University College of Engg., Kuttanad
52 FEBY P. THANKACHAN TECH-ENVISION’09 First Prize in Network Gaming Cochin University College of Engg., Kuttanad
53 ROJIN SKARIAH TECH-ENVISION’09 First Prize in Network Gaming Cochin University College of Engg., Kuttanad
54 MATHEW BABY iFEST’08 First Prize in Gaming Counter Strike Viswajyothi College of Engg. & Technology, Vazhakkulam
55 CHERRY IPE CHERIAN iFEST’08 Prize in Cuts ‘N’ Frames Viswajyothi College of Engg. & Technology, Vazhakkulam
56 ALEN GEORGE iFEST’08 Prize in Cuts ‘N’ Frames Viswajyothi College of Engg. & Technology, Vazhakkulam
57 ABY THOMAS AAVISHKAAR 08 First Prize in ‘Kriya’ Project Presentation M.G University College of Engg.
58 GLITTY SARA JACOB LUMIERE’08 Third prize in Best Engineer College of Engg., Kidangoor
59 ABY THOMAS BLITZKRIEG’07 Second Prize in Hard n Soft’ Project Presentation – National Level Technical Symposium on Mobile Computing St.Joseph’s College of Engg. & Technology, Palai
60 ASHISH AZURE’05 First prize in Project Presentation Amal Jyothi College of Engg., Kanjirapally

 

Sl. No. Name Item Name Prize & Event Name Organized By
1 SHERIN A.B. 4th Annual Athletic Meet Individual Championship Amal Jyothi College of Engg., Kanjirappally
2 SHERIN A.B. 4×50 M Relay-4th Annual Athletic Meet First Prize Amal Jyothi College of Engg., Kanjirappally
3 SHERIN A.B. 50 M -4th Annual Athletic Meet First Prize Amal Jyothi College of Engg., Kanjirappally
4 SHERIN A.B. 200 M -4th Annual Athletic Meet First Prize Amal Jyothi College of Engg., Kanjirappally
5 SHERIN A.B. long Jump-4th Annual Athletic Meet Third Prize Amal Jyothi College of Engg., Kanjirappally
6 SHERIN A.B. 400 M Walking-4th Annual Athletic Meet Second Prize Amal Jyothi College of Engg., Kanjirappally
7 KANNAN DAS M.S. Inter-collegiate South Zone Chess Championship Second Prize MG University. Kottayam
8 BINI ANNA JOHN Discuss Throw First Prize Amal Jyothi College of Engg., Kanjirappally
9 BINI ANNA JOHN 200 M -Walking-Girls Event First Prize Amal Jyothi College of Engg., Kanjirappally
10 LARISA SEBASTIAN Discuss Throw Second Prize , Amal Jyothi Sports Meet Amal Jyothi College of Engg., Kanjirappally
11 NOBEL SEBASTIAN Badminton Second Prize , Inter-Collegiate Badminton Tournament Organized by MGU & Held at St. Peter’s College, Kolenchery
12 VISHNU K. PRASAD Cricket First Prize in Cricket match, PACE’12 St. Joseph’s College of Engg., Palai

 

Sl.No. Name Fest Name Prize & Event Name Organized By
1 SONU Voice 2005 Second prize in semifinal competition Jeevan Telecasting Corporation Ltd.
2 ASHISH JOE ABRAHAM THARANGAM’06 Third prize in melam Amal Jyothi College of Engg., Kanjirapally
3 ASHISH JOE ABRAHAM RADIANCE’06 Second prize in Dare to Win Marian College, Kuttikkanam
4 SONU ANN JOSE INTERNATIONAL YOUTH FESTIVAL 2006 First prize in Light Music World Malayalee Council
5 SONU ANN JOSE INTERNATIONAL YOUTH FESTIVAL 2006 First prize in Recitation World Malayalee Council
6 ABY THOMAS ZENITH’07 Second Prize in ‘ Ado-o-Mania’ Amal Jyothi College of Engg., Kanjirappally
7 NANDITHA NAIR LUMIERE’07 Second position in finals of Personality Contest. College of Engg., Kidangoor.
8 NANDITHA NAIR PEGAZUZ’07 Third Prize in Best Manager College of Engg., Adoor
9 SUBIN VARGHESE COMFEST-07 First Prize in Dance Competition Marian College, Kuttikkanam.
10 SUBIN VARGHESE COMFEST-07 Participation Certificate Marian College, Kuttikkanam.
11 ASHISH JOE ELECTRUM CARITEZ’07 Consolation Prize in the event VIS-À-VIS (Best Manager) St.Joseph’s College of Engg. & Technology, Palai
12 GLITTY SARA JACOB LUMIERE’08 Third Prize in Best Manager College of Engg., Kidangoor.
13 SIMMY SURESH LUMIERE’08 Second Prize in Campus Olympics College of Engg., Kidangoor.
14 REVATHY MARIAM THOMAS LUMIERE’08 Second Prize in Campus Olympics College of Engg., Kidangoor.
15 ALLAN GEORGE LUMIERE’08 Second Prize in Campus Olympics College of Engg., Kidangoor.
16 JIBIN JACOB LUMIERE’08 Second Prize in Campus Olympics College of Engg., Kidangoor.
17 GAYATHARY S. KRISHNA LUMIERE’08 Second Prize in Campus Olympics College of Engg., Kidangoor.
18 TIJU ABRAHAM JASHN-E-KHAAZ09 Second Prize in Face Painting Musaliar College of Engg. And Technology, Pathanamthitta
19 SHAWN JASHN-E-KHAAZ09 Second Prize in Face Painting Musaliar College of Engg. And Technology, Pathanamthitta
20 SUBIN VARGHESE JASHN-E-KHAAZ09 Second Prize in Super Dancer Musaliar College of Engg. And Technology, Pathanamthitta
21 ALLAN GEORGE CODEX VER 1.0 Second Prize in Photography Caught ‘N’ Spot MBC College of Engg. And Technoology, Peermade.
22 SHERIN A.B XPLORE’09 Second Prize in Theme Dance Competition Musaliar College of Engg. And Technology, Pathanamthitta
23 SHINY VARGHESE NAKSHATRA’09 Second Prize in the Ethinicity Saintgits College of Engg., Pathamuttom.
24 GAYATHRI KRISHNAN NAKSHATRA’09 Second Prize in the Ethinicity Saintgits College of Engg., Pathamuttom.
25 NEBU NAKSHATRA’09 First Prize in the Ethinicity Saintgits College of Engg., Pathamuttom.
26 REENU SUSAN RAJU NAKSHATRA’09 Second Prize in the Ethinicity Saintgits College of Engg., Pathamuttom.
27 TANIYA TOM VAUDEVILLE’09 First Prize in Classical Dance Amal Jyothi College of Engg., Kanjirappally
28 NEETHU PHILIP VAUDEVILLE’09 First Prize in Poster Design Amal Jyothi College of Engg., Kanjirappally
29 ANJU MARIA JOSEPH VAUDEVILLE’09 First Prize in Group Song Eastern Amal Jyothi College of Engg., Kanjirappally
30 TANIYA TOM VAUDEVILLE’09 Third Prize in Poetry Recitation Amal Jyothi College of Engg., Kanjirappally
31 JUNY JIJO VAUDEVILLE’09 First Prize in Group Song Eastern Amal Jyothi College of Engg., Kanjirappally
32 MERLIN MARY JAMES VAUDEVILLE’09 First Prize in Group Song Eastern Amal Jyothi College of Engg., Kanjirappally
33 NEETHY RAJU VAUDEVILLE’09 First Prize in Group Song Eastern Amal Jyothi College of Engg., Kanjirappally
34 NEETHU MARIAM VAUDEVILLE’09 First Prize in Group Song Eastern Amal Jyothi College of Engg., Kanjirappally
35 JEENA JOHN VAUDEVILLE’09 First Prize in Group Song Eastern Amal Jyothi College of Engg., Kanjirappally
36 CHRISTY A GEORGE ASTHRA’09 Third Prize in Photography Amal Jyothi College of Engg., Kanjirappally
37 GAYATHRI KRISHNAN BHARATHAM2009 Second Prize in Fashion Show FISAT, Angamaly
38 MIDHILA JOSEPH BHARATHAM2009 Second Prize in Street Play FISAT, Angamaly
39 ARCHANA R. NAIR BHARATHAM2009 First Prize in Bharathanatyam FISAT, Angamaly
40 SHINEY VARGHESE BHARATHAM2009 Second Prize in Fashion Show FISAT, Angamaly
41 SHEBA MERIN BABY SAMASYA’09 Second Prize in Theme Show MBC College of Engg. And Technoology, Peermade.
42 REENU SUSAN RAJU SAMASYA’09 Second Prize in Theme Show MBC College of Engg. And Technoology, Peermade.
43 NEETHIA SONY SAARANG’10 Second Prize in Group Dance Amal Jyothi College of Engg., Kanjirappally
44 ARCHANA VIJAYAN SAARANG’10 Third Prize in Group Song Eastern Amal Jyothi College of Engg., Kanjirappally
45 SUSAN M GEORGE SAARANG’10 Second Prize in Tableau Amal Jyothi College of Engg., Kanjirappally
46 DIVYA JOSEPH SAARANG’10 Second Prize in Tableau Amal Jyothi College of Engg., Kanjirappally
47 ALISHA MUHAMMED ALI SAARANG’10 Second Prize in Tableau Amal Jyothi College of Engg., Kanjirappally
48 MOHITHA MOHAN SAARANG’10 Second Prize in Tableau Amal Jyothi College of Engg., Kanjirappally
49 NEEMA SASIDHARAN SAARANG’10 Third Prize in Group Song Eastern Amal Jyothi College of Engg., Kanjirappally
50 ARCHANA VIJAYAN SAARANG’10 Second Prize in Mapilapattu Amal Jyothi College of Engg., Kanjirappally
51 NEENU JOSE SAARANG’10 Third Prize in Group Song Eastern Amal Jyothi College of Engg., Kanjirappally
52 SHALINI S. SAARANG’10 Second Prize in Group Dance Amal Jyothi College of Engg., Kanjirappally
53 TEENA SUSAN CHANDY SAARANG’10 Second Prize in Tableau Amal Jyothi College of Engg., Kanjirappally
54 NIKHIL CHERIAN NAUTILUS2K10 First Prize in Digital Art FISAT, Angamaly
55 JILSON THOMAS NAUTILUS2K10 First Prize in Digital Art FISAT, Angamaly
56 JILSON THOMAS ADVAYA11 First Prize in Theme Photography St.Joseph’s College of Engg. & Technology, Palai
57 NIKHIL CHERIAN ADVAYA11 First Prize in Theme Photography St.Joseph’s College of Engg. & Technology, Palai
58 SREELAKSHMI K NAIR NAKSHATRA’12 Second Prize in Choreography Saintgits College of Engg., Pathamuttom.
59 ADARSH CHACKO DAKSHA12 First Prize in Patriotic Song Amal Jyothi College of Engg., Kanjirappally
60 AMAL CHACKO DAKSHA12 First Prize in Patriotic Song Amal Jyothi College of Engg., Kanjirappally
61 VIDHYA RAVIKUMAR DAKSHA12 First Prize in Patriotic Song Amal Jyothi College of Engg., Kanjirappally
62 ADARSH CHACKO RANG DE Third Prize in Patriotic Song Amal Jyothi College of Engg., Kanjirappally
63 AMAL CHACKO RANG DE Third Prize in Oppana Amal Jyothi College of Engg., Kanjirappally
64 NAYANA SUSAN JOSE AZURE’13 First Prize in Broad Way Amal Jyothi College of Engg., Kanjirappally
65 RINNU MARIA THOMAS RANG DE Third Prize in Oppana Amal Jyothi College of Engg., Kanjirappally
66 NAYANA SUSAN JOSE RANG DE Third Prize in Oppana Amal Jyothi College of Engg., Kanjirappally
67 LAISY C.L. RANG DE Third Prize in Oppana Amal Jyothi College of Engg., Kanjirappally
68 AMAL CHACKO RANG DE Third Prize in Oppana Amal Jyothi College of Engg., Kanjirappally
69 SHERMIN SIBY RANG DE Third Prize in Oppana Amal Jyothi College of Engg., Kanjirappally
70 ROSE MARY VARGHESE RANG DE First Prize in Thiruvathira Amal Jyothi College of Engg., Kanjirappally
71 MERLIN RANG DE First Prize in Thiruvathira Amal Jyothi College of Engg., Kanjirappally
72 SEETHALAKSHMI RANG DE First Prize in Thiruvathira Amal Jyothi College of Engg., Kanjirappally
73 LAISY C.L. RANG DE First Prize in Mohiniattam Amal Jyothi College of Engg., Kanjirappally
74 ADARSH CHACKO RANG DE Third Prize in Patriotic Song Amal Jyothi College of Engg., Kanjirappally
75 VIDHYA RAVIKUMAR RANG DE Third Prize in Patriotic Song Amal Jyothi College of Engg., Kanjirappally
76 LAISY C.L. daksha12 First Prize in Mohiniattam Amal Jyothi College of Engg., Kanjirappally
77 CLINT SEBASTIAN daksha12 First position in Patriotic song Amal Jyothi College of Engg., Kanjirappally
78 AMAL CHACKO daksha12 First position in Patriotic song Amal Jyothi College of Engg., Kanjirappally
79 LAISY C.L. daksha12 First position in Bharathanatyam Amal Jyothi College of Engg., Kanjirappally
80 LAISY C.L. daksha12 First position in Folk Dance Amal Jyothi College of Engg., Kanjirappally
81 LAISY C.L. daksha12 Won Kalathilakam Amal Jyothi College of Engg., Kanjirappally
82 TRESSA MARY JAMES daksha12 Second position in Western Group Dance Amal Jyothi College of Engg., Kanjirappally
83 GOPU S. JEEVAN NAKSHATRA 2014 Second prize in JUNKYARD WAR Saintgits College of Engg.,Pathamuttom
84 MANU MATHEW NAKSHATRA 2014 First prize in JUNKYARD WAR Saintgits College of Engg.,Pathamuttom
85 GOPU S. JEEVAN NAKSHATRA 2014 First prize in ETHINICITY Saintgits College of Engg.,Pathamuttom
86 NAYANA SUSAN JOSE AAROHAN 2K15 Second Prize in Skit Amal Jyothi College of Engg., Kanjirappally